Opublikowany przez: Monika C. 2020-03-10 13:24:43
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ashkan Forouzani on Unsplash
Dr Robb w swoim liście pisze, że zgodnie z prognozami wzrost zachorowań na COVID-19 wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, w USA nastąpi od połowy marca do końca kwietnia,a proponowane przez niego zalecenia (z wyjątkiem używania maski i rękawiczek), sam stosuje w każdym sezonie grypowym. W Polsce już odnotowano pierwsze zachorowania wywołane koronawirusem, sprawdzamy więc co robić, by się przed nim skutecznie chronić.
Autor słynnego już listu, dr James Robb, patolog i wirusolog molekulareny, były wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim i konsultant w National Cancer Institute (USA), już w latach siedemdziesiątych XX wieku, jako jeden z pierwszych naukowców na świecie zajmował się badaniem koronawirusów. Dokładnie obserwował epidemie wywołane SASRS i MERS, teraz rozesłał do swoich przyjaciół prywatny list. Umieścił w nim porady, jak postępować w obliczu epidemii wywołanej nowym wirusem korona, by zminimalizować prawdopodobieństwo zarażenia się groźną chorbą zakaźną COVID-19. List szybko został upubliczniony, jednak niektóre z porad dr. Robb'a zastanawiają.
Zrezygnuj z uścisku dłoni podczas powitania. Zamiast tego skiń głową, przybij piąstkę (żółwik), lub zetknij się z witaną osobą łokciem.
Włączników światła, przycisków w windzie itp. dotykaj tylko kostką zgiętego palca. Podczas tankowania samochodu chwytaj dozownik poprzez papierowy ręcznik lub w jednorazowej rękawiczce.
Drzwi otwieraj zamkniętą pięścią lub biodrem. Nie chwytaj za klamkę dłonią, chyba, że nie istnieje inny sposób otwarcia drzwi – to jest szczególnie ważne w przypadku drzwi do toalet i w miejscach publicznych (np. na poczcie).
Używaj chusteczek jednorazowych (jeśli tylko masz do nich dostęp): w sklepach do wycierania rąk, koszyka i wózka na zakupy, fotelika dla dziecka.
Myj ręce mydłem przez min 10-20 sek. i/lub używaj środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ponad 60%), zawsze po powrocie do domu z miejsca publicznego.
Staraj się przechowywać środki dezynfekujące przy wejściu do domu i w samochodzie, by łatwo było ich użyć po powrocie do domu, zatankowaniu samochodu, zakupach itp.
Staraj się, gdy kaszlesz lub kichasz, używać jednorazowych chusteczek i szybko je wyrzucać. Jeśli nie masz takiej możliwości, zakrywaj usta łokciem. Pamiętaj, że wirus znajdujący się na ubraniu, może na nim przetrwać tydzień lub dłużej.
Lateksowe lub nitrowe rękawiczki – z których możesz korzystać w czasie zakupów, tankowania i innych czynności w miejscach gdzie jest dużo ludzi
jednorazowe maseczki chirurgiczne – nie dlatego, że mają nas chronić przed zarażeniem się koronawirusem, lecz mogą nas powstrzymać przed niewiadomym dotykaniem ust i nosa. Większość z nas robi to aż 90 razy dziennie!
Cynk w tabletkach – zgodnie z informacjami zawartymi w liście, pastylki cynkowe do ssania hamują namnażanie się koronawirusa (i większość innych wirusów) w nosie i gardle. Zgodnie z podaną instrukcją powinno się je stosować kilka razy dziennie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby i... najlepiej je ssać na leżąco, by mogły się rozpuscić dokładnie w nosogardzieli.
NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!
Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:
-50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych
-30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek
*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp
Większość informacji znajdujących się w liście do przyjaciół pokrywa się z zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jednak, specjaliści krytycznie wyrażają się na temat stosowania jednorazowych maseczek, by uniknąć zarażenia. Owszem, radzą je stosować, ale tym, ktorzy sami już chorują bądź opiekują się osobami zainfekowanymi oraz służbie zdrowia. Chociaż doświadczenie z założeniem takiej maseczki naprawdę potrafi uzmysłowić jak często nieświadomie dotykami rekami twarzy...
Drugą kontrowersyjną kwestią jest stosowanie tabletek z cynkiem zwłaszcza w kontekście podania szczegółowej instrukcją stosowania oraz marki producenta suplementu. Owszem, istnieją badania świadczące o tym, że krótkotrwałe stosowanie cynku u osób dorosłych wspomaga organizm w walce z wirusami, nie są to jednak oficjalne zalecenia. Inne badania amerykańskiego National Institutes of Health mówią, że zbyt duża dzienna dawka cynku (przekraczająca 150 mg) może dać skutki odwrotne, czyli osłabić działanie układu odpornościowego. Cynk należy stosować po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami.
Wnioski z listu dr Jamesa Robb'a nasuwają się takie, by w obliczu koronowirusa SARS-CoV-2 (i innych wirusów) nie ulegać panice i zachowywać się odpowiedzialnie i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.
>>> Czytaj też: Koronawirus w Polsce: co robić żeby nie zachorować? PODAJ DALEJ
Źródło: medonet.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.